Systemy przeładunkowe: Mostki przeładunkowe

Powrót

Mostki przeładunkowe stosuje się w celu ułatwienia rozładunku i załadunku towaru pomiędzy samochodem a rampą magazynu. Umożliwiają one także bezpośredni podjazd do wolno stojącego kontenera. Mostki przeładunkowe charakteryzują się niewielką masą, dzięki czemu da się je łatwo przenieść. W efekcie można stworzyć przy ich pomocy stanowisko przeładunkowe w niemal dowolnym miejscu. Dlatego też urządzenia te stosowane są na szeroką skalę w halach produkcyjnych, centrach logistycznych oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest sprawne przeprowadzenie przeładunku towarów.

Wśród mostków przeładunkowych możnawyróżnić:

  • mostki w wersji stalowej
  • mostki aluminiowe
  • mostki stalowe wspomagane sprężynowo

Aluminiowe płyty załadunkowe oraz podjazdy do kontenerów da się w prosty sposób przenosić i ustawiać przy pomocy wózka widłowego. Ich zakup będzie zatem dobrym wyjściem dla firm, poszukujących mobilnego rozwiązania, które może być używane w razie potrzeby, a następnie usuwane.

Mostki stalowe dzielą się zaś na dwa rodzaje:

  • stacjonarne
  • jezdne

Stacjonarne mocuje się bezpośrednio do rampy, natomiast za pomocą jezdnych można obsługiwać kilka miejsc przeładunkowych. Dzięki szynie jezdnej da się łatwo przesuwać te ostatnie wzdłuż rampy.

Inną formą mostku przeładunkowego jest podjazd stacjonarny instalowany na stałe i pozwalający na podjazd pod rampę za pomocą wózka.

Wszystkie mostki zaopatrzone są w zabezpieczenia wymagane normami, m.in. antypoślizgowe powierzchnie, które chronią ludzi przed potencjalnym wypadkiem.