Domki przeładunkowe, inaczej zwane dokami to konstrukcje, które wykorzystuje się przy załadunku i rozładunku towarów. Na rynku znaleźć można różne rodzaje doków, które klasyfikuje się na podstawie pokrycia dachu i ścian, pod względem ustawienia konstrukcji, rodzaju uszczelnienia bramowego lub liczby doków. Standardowe domki przeładunkowe składają się ze specjalnego podestu z rampą, szkieletu stalowego z poszyciem ścian i stropu, śluzy uszczelniającej oraz bramy przemysłowej. Często ich dodatkowe wyposażenie stanowi sygnalizacja świetlna, odbojniki czy kliny zabezpieczające, które zwiększają bezpieczeństwo transportowanych towarów. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie funkcje pełnią domki przeładunkowe, przeczytaj poniższy artykuł, w którym wyjaśniamy, do czego konkretnie się je stosuje.
W jakim celu wykorzystuje się domki przeładunkowe?
Podczas załadunku i rozładunku towarów kluczową rolę ogrywa ich bezpieczeństwo. Ważne jest więc to, by odpowiednio zabezpieczyć ładunki zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i działaniem czynników zewnętrznych. Jednym ze sposobów jest zastosowanie domków przeładunkowych. Doki doskonale chronią towar przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w tym przed wysokimi lub niskimi temperaturami. Ma to szczególne znacznie przy transporcie towarów wymagających przechowywania np. w temperaturze poniżej zera. Doki przeładunkowe zapewniają tym samym odpowiednie warunki sanitarne na miejscu załadunku lub rozładunku. Nadto zabezpieczają również same magazyny przed utratą ciepła lub ogrzaniem wnętrza, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie stałej temperatury w obiekcie.
Rampa przeładunkowa, która łączy powierzchnię magazynu z podłogą samochodu dostawczego ułatwia transport ładunków, a szczelne zamknięcie bramy przemysłowej ogranicza dostęp do magazynu osobom postronnym. Doki przeładunkowe wyposażone w odbojniki i naprowadzacze kół gwarantują stabilność i amortyzują wstrząsy podczas rozładunku lub załadunku towarów. Co więcej, zwiększają przepustowość miejsc i jednocześnie skracają czas przeprowadzanej operacji, co przekłada się na znaczne oszczędności. Mianowicie ich zastosowanie ogranicza czas przestojów samochodów dostawczych. Indywidualnie dopasowane do warunków zaplecza magazynowego doki poprawiają też komfort pracy i ułatwiają pracownikom wykonywanie obowiązków.