Mostki przeładunkowe stosuje się w celu ułatwienia rozładunku i załadunku towaru pomiędzy samochodem a rampą magazynu. Umożliwiają one także bezpośredni podjazd do wolno stojącego kontenera. Mostki przeładunkowe charakteryzują się niewielką masą, dzięki czemu da się je łatwo przenieść. W efekcie można stworzyć przy ich pomocy stanowisko przeładunkowe w niemal dowolnym miejscu. Dlatego też mostki przeładunkowe stosowane są na szeroką skalę w halach produkcyjnych, centrach logistycznych oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest sprawne przeprowadzenie przeładunku towarów.
Rodzaje mostków przeładunkowych
Wyróżniamy kilka rodzajów mostków przeładunkowych. Możemy podzielić je zarówno ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, jak i typ mocowania, którym przytwierdzone są do rampy. W naszej ofercie znajdą Państwo:
- mostki w wersji stalowej
- mostki aluminiowe
- mostki stalowe wspomagane sprężynowo
Aluminiowe płyty załadunkowe oraz podjazdy do kontenerów da się w prosty sposób przenosić i ustawiać przy pomocy wózka widłowego. Ich zakup będzie zatem dobrym wyjściem dla firm, poszukujących mobilnego rozwiązania, które może być używane w razie potrzeby, a następnie usuwane.
Mostki stalowe dzielą się zaś na dwa rodzaje:
- stacjonarne
- jezdne
Stacjonarne mocuje się bezpośrednio do rampy, natomiast za pomocą jezdnych można obsługiwać kilka miejsc przeładunkowych. Dzięki szynie jezdnej da się łatwo przesuwać te ostatnie wzdłuż rampy.
Inną formą mostku przeładunkowego jest podjazd stacjonarny instalowany na stałe i pozwalający na podjazd pod rampę za pomocą wózka.
Wszystkie mostki zaopatrzone są w zabezpieczenia wymagane normami, m.in. antypoślizgowe powierzchnie, które chronią ludzi przed potencjalnym wypadkiem.
Na co zwrócić uwagę, wybierając mostek przeładunkowy?
Przede wszystkim należy zastanowić się nad wyborem konkretnego rodzaju mocowania mostka przeładunkowego. W niektórych okolicznościach korzystniej będzie zainstalować rozwiązanie stacjonarne, innym zaś razem mobilne. Bardzo ważne jest również to, że nie każda hala magazynowa nadaje się do tego, by zamocować w niej mostek przeładunkowy. Należy bowiem pamiętać, że tego typu udogodnienia mogą być instalowane tylko w tych obiektach, w których różnica wysokości pomiędzy rampą i podłogą skrzyni auta jest niewielka.
Innym ważnym czynnikiem, jaki należy brać pod uwagę, decydując się ma mostek, jest fakt, że urządzenia te są bezustannie narażone na oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Dlatego też należy sięgać po rozwiązania zabezpieczone przed korozją, co znacząco może się przyczynić do zwiększenia żywotności tego typu mechanizmów.
Na marginesie warto też dodać, że mostek przeładunkowy, choć praktyczny i niezwykle ułatwiający pracę, raczej nie sprawdzi się w halach obsługujących bardzo dużą liczbę aut dostawczych. Mostki nie są bowiem zautomatyzowane i każdorazowo rozkłada się je i składa, używając do tego siły mięśni, co przy dużym nagromadzeniu operacji może stać się bardzo nieekonomiczne i dość uciążliwe. Dlatego też dobrą alternatywa dla mostka przeładunkowego może okazać rampa hydrauliczna. Wspomniane urządzenia są nie tylko zautomatyzowane, ale też lepiej radzą sobie w sytuacjach, gdy wysokość rampy i podłogi auta różnią się znacznie.