Domki przeładunkowe to konstrukcje, które umieszcza się poza głównym magazynem. Pełnią one istotną funkcję w procesie załadunku lub rozładunku towarów. Pozwalają bowiem doskonale zabezpieczyć ładunek przed działaniem niesprzyjających czynników pogodowych takich jak deszcz i śnieg. Chronią go także przed zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturą. Ponadto, dzięki domkom przeładunkowym można odizolować wnętrze magazynu i w efekcie utrzymywać stałą temperaturę w obiekcie. Zapewnia to komfort ludziom, którzy w nim pracują i przyczynia się do obniżenia kosztów jego eksploatacji. Warto dodać, że domki przeładunkowe są również nazywane dokami.

Doki załadunkowe

Doki załadunkowe to kompleksowe rozwiązania składające się na efektywne i nowoczesne fronty służące do przeładunku. Dok przeładunkowy to system powiązanych ze sobą urządzeń. Każdy dok składa się z rampy przeładunkowej, śluzy uszczelniającej, nazywanej też fartuchem, a także bramy przemysłowej. To jednak nie wszystko – doki załadunkowe składają się bowiem także z urządzeń dodatkowych, by wspomnieć kliny zabezpieczające, odbojniki oraz sygnalizację świetlną, dzięki której zapewnione jest bezpieczeństwo załadunku.

Oferowane przez nas doki załadunkowe cechują się licznymi atutami. To rozwiązania znacząco skracające czas trwania operacji przeładunkowych i systemy zwiększające przepustowość miejsc, w których prowadzi się te operacje. To także mechanizmy, dzięki którym łatwiej zachować bezpieczeństwo załadunku i uchronić obiekty magazynowe przez wtargnięciem osób niepowołanych. Bezsprzeczną zaletą doków załadunkowych jest także fakt, że doskonale chronią one towar przed szkodliwym działaniem niesprzyjających czynników atmosferycznych.

Jak działa domek przeładunkowy?

Jak wspomniano już wyżej, domek przeładunkowy składa się z podestu z  rampą, konstrukcji stalowej z poszyciem ścian i stropu oraz uszczelnienia.

Brama zamykana po wewnętrznej stronie budynku odizolowuje domek, gwarantując szczelność magazynu. Takie rozwiązanie pozwala wykorzystać całą powierzchnię hali. Wykonanie domku przeładunkowego jest bardzo korzystne zwłaszcza w przypadku sytuacji nietypowej. Warto podkreślić, że do projektu każdego domku przeładunkowego podchodzimy indywidualnie. Dysponujemy bogatym doświadczeniem w tym zakresie, dlatego mogą być Państwo pewni, że dobierzemy rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się w konkretnych okolicznościach.

Domek przeładunkowy – jaki wariant wybrać?

Decydując się na wybór konkretnego domku przeładunkowego, należy sięgnąć po konstrukcję, która najlepiej wpisze się w specyficzne warunki zaplecza magazynowego, którym Państwo dysponują. W naszej ofercie znajdą Państwo domki standardowe, ale też doki zdające egzamin w lokalizacjach bardziej wymagających. Oferowane przez nas domki dzielone są według trzech kryteriów, wyróżniamy zatem:

 • doki zróżnicowane według pokrycia dachu i ścian
 • doki zróżnicowane pod względem sposobu ustawienia konstrukcji
 • doki zróżnicowane pod względem rodzaju uszczelnienia bramowego
 • doki zróżnicowane pod względem liczby domków

Pierwsza kategoria domków dzieli się dodatkowo na:

 • domki z konstrukcją do obudowy przez odbiorcę
 • domki z obudową płytą izolowaną
 • domki z obudową blachą nieizolowaną

W drugiej kategorii znajdą Państwo doki:

 • prostopadłe do budynku
 • ustawione pod kątem do budynku

Jeśli chodzi o typy uszczelnień, wyróżniamy:

 • z uszczelnieniem klapowym
 • z uszczelnieniem pneumatycznym

Domek przeładunkowy może też występować jako konstrukcja pojedyncza albo element złożenia szeregowego.

Na co zwrócić uwagę, wybierając domek przeładunkowy?

Wybierając konkretny domek przeładunkowy, należy kierować się przede wszystkim wielkością magazynu. To jednak nie jedyne kryterium. Równie ważne są bowiem inne aspekty, które niejako wynikają z pierwszego. Istotne jest również to, z jakimi ilościami przeładowywanego towaru będziemy mieli do czynienia, a także to, jak duży jest teren manewrowy przed magazynem. Wielkość zamówienia należy zaś dostosować do mocy przeładunkowych magazynu, czyli jego możliwości w zakresie załadunku lub rozładunku danej liczby pojazdów w tym samym momencie. W przypadku magazynów o dużej mocy przeładunkowej opcją wartą rozważenia jest domek przeładunkowy szeregowy.

 

Domek przeładunkowy 1 Domek przeładunkowy 2Domek przeładunkowy 3Domek przeładunkowyDomek przeładunkowy 5