Rampy przeładunkowe powinny przyczyniać się nie tylko do usprawnienia pracy, ale również gwarantować maksimum bezpieczeństwa. Są zaprojektowane w taki sposób, aby ich obsługa przebiegała sprawnie i była stosunkowo prosta. Wyposażono je też w różnorodne systemy zabezpieczeń. Jednak w całym procesie bardzo ważne jest też prawidłowe użytkowanie ramp przeładunkowych.

Bezpieczna obsługa ramp przeładunkowych — najważniejsze zasady

Aby móc bezpiecznie korzystać z ramp przeładunkowych, trzeba je przede wszystkim prawidłowo zainstalować. Prace montażowe muszą przebiegać z dużą precyzją oraz przy użyciu odpowiedniej metody dostosowanej do wymagań danego obiektu. Trzeba dokładnie skontrolować działanie wszystkich mechanizmów. Platforma wymaga stabilnego zamocowania i właściwego wypoziomowania. Montaż urządzenia, jak również jego pierwsze uruchomienie, warto powierzyć fachowcom. Daje to pewność, że rampa przeładunkowa będzie działać nie tylko skutecznie, ale również zgodnie ze wszystkimi wymaganiami bezpieczeństwa.

Rampa przeładunkowa musi być użytkowana wyłącznie zgodnie z jej przeznaczeniem. Absolutnie nie może być wykorzystywana np. do podnoszenia lub opuszczania ładunków czy ludzi. Podczas stosowania rampy należy też przestrzegać ogólnych warunków eksploatacji, które zawsze są szczegółowo opisane w dokumentacji technicznej. Ze względów bezpieczeństwa, a także w celu zapewnienia długiej żywotności ramp przeładunkowych, nie można przekraczać maksymalnej nośności pomostu. Trzeba też przestrzegać maksymalnego nachylenia platformy. Sprzęt powinien być również użytkowany przy odpowiednich warunkach otoczenia, np. niewskazane jest uruchamianie ramp przy bardzo silnych mrozach. Kiedy mostek jest nieużywany, należy przywrócić urządzenie do pozycji spoczynkowej.

Oferowane przez naszą firmę rampy przeładunkowe wyposażone są w szereg systemów, których celem jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa i przeciwdziałanie ewentualnym problemom związanym z eksploatacją urządzeń.

System Bezpiecznego Dokowania DOK-ELSAFE

Kwestie bezpieczeństwa są kluczowe w procesach związanych z przeładunkiem towarów. Niestety podczas realizacji tego typu prac zwykle panuje pośpiech, ogólny rozgardiasz, czasem również zmęczenie czy trudne warunki atmosferyczne. W takich warunkach o ewentualny błąd nietrudno. Dlatego nasza firma opracowała System Bezpiecznego Dokowania DOK-ELSAFE. Jest to rozwiązanie, którego celem jest zmniejszanie zagrożeń poprzez instalację elektronicznych systemów wspomagających bezpieczny przeładunek.