Jakie obciążenia są w stanie znieść rampy przeładunkowe?

Rampy przeładunkowe stosowane są wszędzie tam, gdzie potrzebny jest stabilny i prosty w obsłudze pomost pomiędzy powierzchnią hali a płaszczyzną ciężarówki. Przy ich wykorzystaniu zarówno załadunek, jak i rozładunek odbywają się sprawnie i szybko, a przeładowywany towar w możliwie najkrótszym czasie, bezpiecznie dociera do odbiorcy. Właściwy dobór pomostów przeładunkowych to jeden z ważniejszych etapów projektowania doku przeładunkowego, odpowiadającego za połączenie naczepy z podłogą hali. Jaką funkcję pełnią rampy przeładunkowe? Jak duża może być ich nośność? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania.

Jaką funkcję pełnią rampy przeładunkowe?

Rampy przeładunkowe umożliwiają bezpośrednie połączenie samochodu dostawczego z powierzchnią magazynu i zapewniają bezpieczny wjazd wózkiem widłowym do skrzyni ładunkowej pojazdu. Jest ona wyposażona w system dostosowania poziomu rampy do podłogi pojazdu, dzięki czemu rozwiązanie to jest polecane w magazynach z dużą dzienną ilością dostaw. Na rynku dostępne są rampy z wargą uchylną i z wargą wysuwną, a ich napędem jest agregat hydrauliczny.

Dobór właściwej rampy jest gwarancją płynnego przepływu logistycznego w firmie, zapewniającego optymalizację kosztów logistycznych. Wybierając odpowiedni model warto wziąć pod uwagę:

  • wytrzymałość konstrukcji na obciążenia zwłaszcza w przypadku intensywnego użytkowania
  • zastosowanie energooszczędnych rozwiązań
  • pochodzenie z jednego źródła wszystkich elementów składowych
  • innowacje wpływające na bezpieczeństwo i ergonomię pracy
  • możliwość elastycznego dopasowania oferty do indywidulanych potrzeb.

Nośność ramp przeładunkowych

Istotnym parametrem określającym funkcjonalność rampy przeładunkowej jest jej nośność, która w przypadku niewłaściwego określenia grozi przeciążeniem i uszkodzeniem platformy. Niedoszacowanie łącznej wagi wózka, jego operatora oraz przewożonego ładunku, może doprowadzić do uszkodzeń urządzenia, a co za tym idzie, częstych przestojów i wykonywanych niezbędnych prac serwisowych. Aby poprawnie określić jej nośność potrzebna jest wiedza na temat maksymalnej wagi wykorzystywanego środka transportu wewnętrznego oraz jego obciążenia. Prawidłowo określona wartość musi być mniejsza od nominalnej nośności rampy przeładunkowej. Firma ELKO dostarcza rampy przeładunkowe o nośnościach 6 T , 10 T , 18 T .

Należy też pamiętać, że projektując urządzenia dokowe, trzeba uwzględnić typ używanych w przedsiębiorstwie wózków transportowych.