Uszczelnienia pełnią bardzo ważną funkcję praktycznie każdym miejscu. Dzięki nim w danym budynku czy pomieszczeniu zapewniony jest komfort cieplny, co równocześnie wpływa na stosunkowo niskie koszty ogrzewania. Odpowiednio dopasowane uszczelnienia mają bardzo duże znaczenie w przypadku transportu – dzięki dobrze zabezpieczonym dokom załadowczym temperatura wewnątrz budynku nie zmienia się.
Jaki typ uszczelnień znajduje zastosowanie w dokach załadunkowych?
W przypadku doków załadowczych stosuje się specjalne śluzy uszczelniające, noszące nazwę uszczelnień bramowych. Są one instalowane w obrębie bramy na stanowisku przeładunkowym, dzięki czemu mogą współpracować zarówno z bramą oraz sprzętem przeładunkowym, jak również z podjeżdżającymi pojazdami. Dzięki montażowi śluz uszczelniających można znacznie zminimalizować straty ciepła oraz zabezpieczyć transportowane towary przed szkodliwym działaniem temperatur i warunków atmosferycznych podczas załadunku i rozładunku.
Uszczelnienia bramowe mogą przyjmować postać mechaniczną lub pneumatyczną. Najczęściej wybierane są śluzy mechaniczne, zbudowane z fartucha górnego oraz stelażu nożycowego, który składa się pod naciskiem naczepy samochodu. Śluzy pneumatyczne zbudowane są z fartucha górnego i bocznych, nadmuchiwanych za pomocą kompresora w chwili zadokowania pojazdu. Dzięki temu powstaje szczelny rękaw, ograniczający uciekanie ciepła. Są skuteczne, jednak o wiele droższe od uszczelnień mechanicznych.
Jakie jeszcze uszczelnienia można znaleźć w dokach?
W przypadku doków, w których nie ma miejsca na zamontowanie klasycznych uszczelnień bramowych, można zamontować uszczelnienia bramowe skrętne, które sprawdzą się na niewielkich powierzchniach. Dzięki temu nawet małe magazyny mogą być chronione przed stratami ciepła.