Systemy przeładunkowe dzielą się na kilka elementów: domki, mostki, rampy przeładunkowe, uszczelnienia bramowe oraz dodatkowe akcesoria. Śluzy uszczelniające montuje się w miejscu, gdzie przenosi się towar z samochodu do magazynu. Współpracują one z bramą i urządzeniami przeładunkowymi. Jakie zalety wiążą się z ich użytkowaniem?
Elementy wpływające na wytrzymałość i wygodę rozładunku
Uszczelnienia bramowe składają się ze stalowej ocynkowanej ramy oraz fartucha uszczelniającego. Ramy mogą być sztywne lub uginające się podobnie jak nożyce. W ten sposób dopasowują się do kształtu pojazdu. Fartuch jest wykonany z materiału PCV odpornego na działanie dużych sił. Wzbogaca się go włóknami nylonowymi, które dodatkowo zwiększają wytrzymałość i jednocześnie umożliwiają powrót do pozycji wyjściowej po odkształceniu. Na fartuchu są także znaki informacyjne. Pomagają one kierowcy w dokładnym ustawieniu się do przeładunku.
Różne technologie uszczelnień
Śluzy uszczelniające występują w kilku rodzajach. Poszczególne konstrukcje wpływają na ich użytkowanie. Uszczelnienia klapowe charakteryzują się elastycznymi ramami z przodu i z tyłu, które są połączone uchylnymi ramionami. Dzięki temu podjeżdżający pojazd w nie nie uderzy nawet przy niedokładnym dokowaniu. Dach jest tak ukształtowany, by woda wpływała na boki. Uszczelnienia dociskowe mają piankowe poduszki pokryte wytrzymałą tkaniną PCV. Sprawdzają się szczególnie w przypadku samochodów ciężarowych i naczep o zbliżonych wymiarach, ponieważ wtedy zapewniają dokładne uszczelnienie. Dostępne są różne rodzaje poduszek. Uszczelnienia pneumatyczne mają poduszki, które podczas dokowania pojazdu się nadmuchują. W ten sposób doskonale przylegają do skrzyni ładunkowej.
Rozładunek bezpieczny dla towaru i wygodny pracowników
Uszczelnienia mają za zadanie blokować powietrze, które mogłoby przemieszczać się między halą załadunkową a środowiskiem zewnętrznym. Bez tego elementu szybko doszłoby do spadku temperatury w magazynie, co wiązałoby się z pogorszeniem warunków pracy, zwiększeniem kosztów za ogrzewania i ewentualnie negatywnym wpływem na produkty. Uszczelnienia bramowe dodatkowo ochraniają transportowane towary przed szkodliwym działaniem deszczu, światła słonecznego, pyłów i kurzów. To także wygoda dla pracowników, którzy musieliby rozładowywać towar w pełnym słońcu, na silnym mrozie lub podczas burzy.