Rampy są niezbędnym elementem wyposażeniem stanowiska przeładunkowego w halach produkcyjnych, centrach logistycznych czy też magazynach. Są to rozwiązania zaprojektowane, aby zmniejszyć do minimum różnice wysokości pomiędzy platformą ładunkową samochodu ciężarowego a rampą. Umożliwiają one wygodny przeładunek towaru z samochodu do magazynu lub w przeciwnym kierunku. Czym jest rampa przeładunkowa i jakie są jej elementy konstrukcyjne? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania.
Czym jest rampa przeładunkowa?
Rampy przeładunkowe są doskonale zaprojektowanymi rozwiązaniami służącymi do niwelowania różnic pomiędzy wysokością skrzyni ładunkowej samochodu dostawczego, a poziomem rampy. Dzięki temu przeładunek towaru odbywa się na tym samym poziomie. Stanowi ona połączenie ładowni pojazdu z dokiem, umożliwiającym płynne transportowanie towarów bez ryzyka ich uszkodzenia.
Wytrzymała stalowa konstrukcja posiada platformę odporną na odkształcenia, umożliwiającą wypoziomowanie wysokości nawet w przypadku nierówno rozłożonego obciążenia w samochodzie ciężarowym.
Jej układ hydrauliczny wyposażony w 2 siłowniki hydrauliczne i jeden siłownik najazdu jest niezawodny w każdej sytuacji, prosty w obsłudze i co najważniejsze, bezpieczny. Rampy te wyposażone są również w automatyczne zawory bezpieczeństwa, które w sytuacjach awaryjnych natychmiast blokują rampę.
Jakie są elementy rampy przeładunkowej?
Nowoczesne rampy przeładunkowe w dużym stopniu różnią się od popularnych pomostów i mostków, których zadaniem również jest wyrównanie poziomu między podłogą samochodu a powierzchnią magazynu. Na pierwszy rzut oka ich konstrukcja wydaje się być prosta, ale w rzeczywistości kryje w sobie wiele możliwości ułatwiających obsługę platformy, a także zwiększających zakres jej funkcjonalności. Budowa rampy rozładowczej zależy od jej rodzaju, gdyż poszczególne modele różnią się zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Zazwyczaj składają się z następujących elementów:
- stalowej ramy
- płaskiego pomostu wykonanego z blachy (najczęściej ryflowanej)
- wargi, która jest specjalną klapą przymocowaną do pomostu i której krawędź można szczelnie dosunąć do platformy ciężarówki i przez to stworzyć jednolity ciąg komunikacyjny
- mechanizmów unoszących rampę oraz otwierających lub wysuwających wargę systemu sterującego - w najnowocześniejszych rampach jest to hydrauliczny system niskociśnieniowy
- bocznych blach zabezpieczających
Warto wiedzieć, że konstrukcja rampy powinna spełniać wymagania normy dotyczące wpływu technicznych parametrów ruchomych i statycznych mostów na użytkowanie urządzenia. Rampy przeładunkowe dostarczane przez firmę ELKO posiadają oznaczenie CE i są dopuszczone do stosowania w UE.