Systemy przeładunkowe – firma ELKO: Rampy przeładunkowe

Powrót

Rampy przeładunkowe to urządzenia służące dowyrównywania różnicy wysokości pomiędzy skrzynią ładunkową samochodu a powierzchnią magazynu.

Odpowiedni dobór rodzaju i wielkości rampy, jak i poprawny montaż rampy przeładunkowej, ułatwia przeładunek i podnosi bezpieczeństwo pracy.

Nasze rampy przeładunkowe możemy podzielić na dwa typy:

Rampy przeładunkowe, określane potocznie także jako rampy załadunkowe, są rodzajem platform, które mogą współpracować z samochodami o zróżnicowanych wymiarach. W trakcie załadunku wysokość skrzyni pojazdu może się zmieniać, co związane jest ze zmianą obciążenia. Rampy wyładunkowe dostosowują się wówczas do pożądanej wysokości, ułatwiając tym samym transport wewnętrzny towaru. Aby móc jednak bezpiecznie z nich korzystać trzeba je prawidłowo zainstalować. Dlatego montaż rampy przeładunkowej powinien być przeprowadzony z dużą precyzją oraz przy użyciu odpowiedniej metody dostosowanej do wymagań danego obiektu.

Jak działają rampy przeładunkowe?

Rampy przeładunkowe z wysuwaną wargą umożliwiają wózkom widłowym sprawne poruszanie się pomiędzy magazynem a skrzynią ładunkową pojazdu. Po uruchomieniu urządzenia dwa siłowniki hydrauliczne podnoszą platformę, a jeden dodatkowy wysuwa wargę. Następnie platforma zostaje opuszczona do poziomu podłogi skrzyni ładunkowej. Po załadowaniu lub wyładowaniu towaru platforma podnosi się, a warga przesuwa, w efekcie urządzenie wraca do pozycji wyjściowej.

Rampy przeładunkowe z wargą obrotową są niezwykle proste w obsłudze, można bowiem nimi sterować za pomocą jednego przycisku. Wystarczy go nacisnąć, aby podnieść platformę do najwyższego punktu. Po jego osiągnięciu wysuwa się warga obrotowa rampy. Następnie należy zwolnić przycisk, co spowoduje, że platforma opadnie na podłogę skrzyni ładunkowej. Kiedy załadunek lub wyładunek zostanie zakończony, trzeba nacisnąć i przytrzymać przycisk powrotu, by urządzenie wróciło do pozycji wyjściowej. Za podnoszenie platformy w rampach tego rodzaju odpowiedzialne są dwa siłowniki hydrauliczne. Do obsługi wargi natomiast przeznaczono jeden dodatkowy siłownik.

Remont rampy przeładunkowej

Remont rampy przeładunkowej może okazać się koniecznością po latach intensywnego użytkowania. Konstrukcje tego typu są narażone na działanie wielu destrukcyjnych sił. Rampy są bowiem wystawione na zmienne temperatury – od silnych mrozów aż po upały. Muszą także znosić działanie wilgoci oraz promieni słonecznych. To jednak nie wszystko. Nie należy zapominać o tym, że z racji swoich funkcji rampy wyładunkowe wystawione są na działanie wielkich sił mechanicznych – mogą więc ścierać się, a ich krawędzie kruszyć się i wyszczerbiać. Wymiana uszkodzonej lub zużytej rampy przeładunkowej to działanie wymagające dużego doświadczenia . Jeśli potrzebują Państwo pomocy w postaci remontu rampy przeładunkowej zachęcamy do kontaktu.